Jak uruchomić lodówkę absorpcyjną?

W dzisiejszym wpisie krótki poradnik odnośnie uruchamiania kempingowych lodówek absorpcyjnych.

Sam taką lodówkę eksploatuję od czterech lat, w zeszłym roku nawet udało mi się w niej zamrozić trochę lodu. W komentarzu pod tym podlinkowanym wpisem zostałem zapytany, jak się lodówkę absorpcyjną uruchamia, więc oto recepta.

Na końcu wpisu znajdziesz fotografię, proponuję otworzyć ją sobie w osobnej zakładce. To jedyne zdjęcie panelu sterującego mojej lodówki absorpcyjnej, którym dysponuję. Niestety, nie jest zbyt wyraźne, ale nic lepszego nie wymyślę.

Odpalałem w życiu kilka lodówek tego typu i zawsze mi się to udawało, więc mam nadzieję, że moje porady Wam pomogą. Po tym przydługim wstępie oto metodyka postępowania.

Odpalanie lodówki absorpcyjnej na prądzie

  1. Wybierz tryb pracy — 12 V albo 230 V, odpowiednim przełącznikiem (o ile jest zamontowany).
  2. Ustaw termostat, o ile jest zamontowany.

U mnie tryb pracy reguluje się tym czarnym trzypozycyjnym włącznikiem, trzecim od lewej strony. Środkowa pozycja jest przy wyłączonej elektrycznej grzałce. W lewo należy przełączyć gdy chcemy używać prądu z sieci, w prawo — gdy prądu z akumulatora. Obok, po prawej stronie, jest termostat. Termostat w mojej lodówce działa tylko w trybie pracy na 230 V.

Odpalanie lodówki kempingowej na gazie

  1. Zapoznaj się z działaniem pokrętła do gazu (u mnie pierwsze zlewej). Wszystkie znane mi pokrętła mają stan zero, maksimum i minimum po drugiej stronie skali. Oprócz tego, wyposażone są w zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, które trzeba odblokować dociskając pokrętło (jak w niektórych nowoczesnych kuchenkach gazowych).
  2. Zlokalizuj wewnątrz lodówki okienko, przez które można  podglądać płomień. W jednej z lodówek, które uruchamiałem, nie było takiego okienka. U mnie jest ono w lewym dolnym rogu lodówki (malutki kawałek widać na zdjęciu) i ma formę czegoś w rodzaju przeźroczystego plastikowego pręta.
  3. Ustaw pokrętło regulacji gazu na maksimum.
  4. Dociśnij pokrętło regulacji gazu, powinieneś usłyszeć syczenie gazu.
  5. Bez zbędnej zwłoki naciśnij przycisk zapalarki (u mnie drugi z lewej).
  6. W okienku powinno być widać błysk iskry, pomarańczowy błysk zapalającego się gazu i niebieski kolor stabilnego płomienia.
  7. Potrzymaj jeszcze pokrętło dociśnięte przez kilka sekund i puść. Jeśli płomień zgaśnie (widać przez okienko), powtórz zapalanie i potrzymaj dłużej.
  8. Ustaw pokrętło na odpowiednią moc chłodzenia. Na początek proponuję maksimum a potem to już zależnie od upodobania.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy!

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>