Podręcznik napraw VW Vanagon (T3) 1980-81

Kupiłem sobie właśnie taką książkę. W oryginale nazywa się to „VW Vanagon – Factory Repair Manual, 1980/1981”. Okładka wygląda następująco:

From Volkswagen Transporter T3

Jak głosi napis na okładce, z tym tytułem w ręku będę mógł:

 • dokonywać czynności obsługowych mojego Vanagona (Vanagon to nazwa handlowa modelu T3 na rynku amerykańskim),
 • wymieniać części,
 • diagnozować przyczyny awarii,
 • naprawiać jak profesjonalista,

bo książka jest w pełni ilustrowana i zawiera dobry opis czynności do wykonania.

W środku rzeczywiście można znaleźć masę exploded views, czyli rozstrzelonych rysunków złożeniowych. Pokazują one kolejność montażu wszystkich elementów, co jest dla niedoświadczonego mechanika takiego jak ja bardzo istotne. 🙂 Poniżej zamieszczam przykład takiej strony:

Gdzie kupiłem ten podręcznik?

Na Hawajach. A dokładniej na eBay. Sprzedawca, jak się potem okazało, mieszkał na Hawajach. Za książkę zapłaciłem 19,99$. Za transport przesyłką ubezpieczoną — 34,95$. W sumie niemal 180 PLN. 🙁 Ale uważam, że było warto. 😀

3 komentarze do artykułu “Podręcznik napraw VW Vanagon (T3) 1980-81”

 1. Kolego zal

  gdzie kupiłem ten podrecznik? na hawajach, dokladnie na ebay. To na ebay a nie na hawajach zal kolejny wielbiciel za 5 froszy.

  Moze zapodasz ksiazke w formie pdf a nie sie tylko chwalich.

  Zadnego tel nie podajesz, emailu itd.

  Pomysl

 2. Da rade zalatwic xero ksiazki. Chodzi mi glownie o silnik, mam problem, ktos pomieszał fajki od iskry. Teraz nie wiem gdzie co i jak i nie pali silnik wcale. Moj model taki sam 1.6 benzyna chłodzony powietrzem.

  Jak cos prosze podac nr telefonu, zalezy mi na szybkim uzgodnieniuu.

 3. Kolego, kupiłem od sprzedającego mieszkającego na Hawajach, a ofertę sprzedaży znalazłem na eBay. Subtelna, ale zasadnicza różnica.

  Nie zamierzam udostępniać książki, bo nie chce mi się skanować kilkuset stron po to, by potem zrobić z tego PDFa.

  Kilka stron skserować oczywiście da radę. Mogę Ci nawet porobić takie fotki, jak powyżej, bo tak chyba będzie mi najwygodniej. Napisz na mój e-mail: krzlis[a]gmail.com.

Pozostaw komentarz

Pamiętaj tylko proszę o polityce komentarzy!

XHTML - możesz użyć tagów:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>